wtorek, 6 lutego 2018

Elena Ferrante- Historia nowego nazwiska i Historia ucieczki

Trylogia neapolitańska już za mną. Chwilę muszę odpocząć i wrócę do innych książek Ferrante, żeby sprawdzić, czy nadal się nią będę zachwycać. Bo zachwycam się niezmiennie :) 

Tak jak pisałam przy okazji "Historii nowego nazwiska" oszczęna i precyzyjna narracja bardzo przypadła mi do gustu. Cały czas poznajemy losy Lili i Eleny, ale w obu książkach przedział czasowy jest zdecydowanie większy, niż w pierwszym tomie trylogii. Tym razem poznajemy dorosłe losy obu bohaterek. I poznajemy je niejako dwutorowo.
 Jest więc Elena, która zdobywa kolejne szczeble wykształcenia, która oswaja się z naukami ścisłymi, ale i z greką czy łaciną, która każdą nową dziedzinę musi zgłebić z trudem. widzimy nieomal z jakim mozołem i jaką upartością zasiada ona do książek, aby potem przez chwilę chociaż błysnąć w towarzystwie. Poznajemy jej karierę, wydanie książki, podróże po całych Włoszech, bywanie w coraz to bardziej prestiżowych miejscach, artykuły w gazetach. Przyglądamy się z bliska jej nieudanemu małżeństwu, a potem macierzyńswtu. Tego, jak z coraz większym trudem przychodzi jej godzenie swoich marzeń z prozą życia. Jak tęskni do miłości, bycia zauważaną, do budzenia zachwytu.
 Jest też Lila, pozostała w Neapolu. Lila, która w zasadzie dzięki swojej błyskotliwości i pomysłowości każdą ideę zamienia w sukces. Która nie boi sie myśleć, wyrażać głośno swoich opinii, mimo że czasami bardzo niepopularnych, która myśli niejako "szerzej" i pełniej niż otaczający ją ludzie. Lila, która potrafi się buntować i iść pod prąd.


Książki to oczywiście historia przyjaźni między tymi dwoma kobietami, dwoma zywiołami. Cały czas gdzieś tam w głowie miałam myśl, że Elena żyje życiem przeznaczonym dla Lili. Że to ta druga zyskałaby o wiele więcej dzięki odpowiedniemu wykształceniu, poznaniu odpowiendich ludzi. 


Zastanawiałam się, czy podobna myśl kiedyś pojawiła się u którejkolwiek z nich :)
Te tomy to także poruszenie kilku innych ważnych nawet dzisiaj kwestii. Przede wszystkim pokazuje jak trudno jest zrobić kobiecie karierę w świcie zdominowanym przez mężczyzn. Jak wielkiego wysiłku wymaga zmaganie się ze szklanym sufitem już wtedy, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. 
Elena Ferrante skupia się bardzo na pokazaniu życia codziennego swoich bohaterów, a więc zarówno biedoty neapolitańskiej, nowobogackich, jak i wartswy intelektualistów. Przerażające, jak wielkie, niezależnie od miejsca w hierarchii społecznej , jest przyzwolenie na przemoc wobec kobiet. Jest to traktowane w kategoriach bycia lub niebycia męskim. Nie wiem, ile w tej kwestii zmieniło się od tamtego czasu. Mam nadzieję, że sporo.

Bardzo polecam książki Eleny Ferrante. Myślę, że okrzyknięcie jej/jego nawybitniejszym współczesnym twórcą włoskim nie jest pozbawione podstaw. 
7 komentarzy:

 1. Manish Packers and Movers Pvt Ltd as a Services providing company can make all the difference to your Home Relocation experience. Indore based Company which offers versatile solutions, Right team that easily reduce the stress associated with a ✔✔✔ Household Shifting, Vehicle Transportation. we help things run smoothly and reduce breakages and offer you seamless, Affordable, Reliable Shifting Services, Compare Shifting Charges, Visit :
  https://www.manishpackersmoversindore.in/
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-and-movers-indore.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/manish-packers-and-movers-indore.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mumbai.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jaipur.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nagpur.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-raipur.html
  https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ahmedabad.html

  OdpowiedzUsuń
 2. This is the official page for Narmada Packers and Movers Bhopal. With the aptitude in the packing and moving administrations, our branch at All location in India has been expertly conveying fulfilling results the general population crosswise over India. This organization has been giving administrations remembering the passionate estimation of the clients conveying the qualities and morals of our nation.


  Packers And Movers In Bhopal
  Car Transportation Service In Bhopal
  House Shifting In Bhopal
  Bike Transportation service in Bhopal
  Pet Relocation service in Bhopal
  Packers And Movers In Satna

  OdpowiedzUsuń
 3. We are giving moving administrations to quite a long while and gain incredible notoriety in the market. Narmada Packers and Movers can make the moving procedure calm and faultless for you as we will serve you with appropriate consideration and capability. As one of the famous movers and packers in Bhopal, it is our duty to deal with your effects and important things with fragile consideration to counteract any harm during transportation. Our group of specialists will securely stack all possessions in the moving trucks and seal them defensively in the capacity boxes.

  Packers And Movers In Indore
  Car Transportation Service In Indore
  House Shifting In Indore
  Bike Transportation service in Indore

  OdpowiedzUsuń